Idaho football state media poll (preseason and Week 1)

2013 PRESEASON POLL

5A

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.

1. Coeur d’Alene (6) 0-0 36

2. Highland (2) 0-0 33

3. Borah 0-0 15

4. Rocky Mountain 0-0 9

5. Capital 0-0 8

5. Eagle 0-0 8

Others receiving votes: Lake City 5, Mountain View 5, Madison 1.

4A

1. Bishop Kelly (3) 0-0 31

2. Bonneville (1) 0-1 28

3. Blackfoot (3) 0-0 27

4. Skyview (1) 0-0 17

5. Middleton 0-0 11

Others receiving votes: Century 3, Jerome 1, Kuna 1, Lakeland 1.

3A

1. Shelley (7) 0-0 39

2. Fruitland (1) 0-0 28

3. Gooding 0-0 20

4. Snake River 0-0 10

4. Timberlake 0-0 10

Others receiving votes: Weiser 6, Teton 4, Bear Lake 1, Homedale 1, Sugar-Salem 1.

2A

1. Declo (7) 0-0 39

2. Firth (1) 0-0 31

3. West Side 0-0 19

4. Salmon 0-0 11

5. Grangeville 0-0 8

Others receiving votes: Marsing 7, New Plymouth 4, Wendell 1.

1A I

1. Kamiah (3) 0-0 32

2. Butte County (1) 0-0 29

3. Hagerman (4) 0-0 22

4. Troy 0-0 18

5. Raft River 0-0 9

Others receiving votes: Grace 4, Wallace 2, Challis 1, Genesee 1, Prairie 1, Shoshone 1.

1A II

1. Salmon River (6) 0-0 33

2. Lighthouse Christian (2) 0-0 32

3. Dietrich 0-0 14

4. Garden Valley 0-0 14

5. Carey 0-0 10

Others receiving votes: Horseshoe Bend 3, Mackay 3, Wilder 3, Castleford 1, Deary 1, North Gem 1.

Preseason poll voters

David Bashore, Times-News

Jason Carter, KMVT-TV

Jason Enes, Blackfoot Morning News

Chase Glorfield, Idaho State Journal

Paul Kingsbury, IdahoSports.com

Greg Lee, Spokesman-Review

Michael Lycklama, Post Register

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

 

WEEK ONE

5A

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.      Prev.

1. Coeur d’Alene (8)                 1-0          50        1

2. Highland (3)                          1-0          44        2

3. Rocky Mountain                   1-0          28        4

4. Borah                                     0-0          20        3

5. Capital                                    1-0          15        5

Others receiving votes: Eagle 8. 

4A

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.      Prev.

1. Bishop Kelly (9)                    0-0          53        1

2. Bonneville                             1-1          36        2

3. Skyview (2)                            0-0          34        4

4. Blackfoot                               0-1          20        3

5. Century                                  0-0          5          —

5. Pocatello                                1-0          5          —

Others receiving votes: Kuna 4, Jerome 3, Middleton 3, Lakeland 1, Minico 1.

 3A

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.      Prev.

1. Shelley (10)                            1-0          53        1

2. Fruitland (1)                          1-0          43        2

3. Gooding                                 0-0          27        3

4. Snake River                           1-0          18        4

5. Timberlake                            0-0          15        4

Others receiving votes: Teton 4, Payette 2, Homedale 1, Sugar-Salem 1, Weiser 1.

 2A

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.      Prev.

1. Firth (8)                                  1-0          51        2

2. Declo (3)                                0-1          39        1

3. Grangeville                            0-1          17        5

4. Salmon                                   0-0          16        4

5. Marsing                                  1-0          15        —       

Others receiving votes: West Side 12, Malad 9, Nampa Christian 3, Cole Valley Christian 2, Wendell 1.

 1A I

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.      Prev.

1. Butte County (6)                   1-0          48        2

2. Hagerman (3)                       1-0          42        3

3. Troy (1)                                  1-0          29        4

4. Raft River                              1-0          22        5

5. Kamiah (1)                             0-1          8          1

Others receiving votes: Wallace 5, Challis 3, Grace 3, Genesee 2, Notus 2, Prairie 1.

 1A II

Teams (1st-place votes)          W-L        Pts.      Prev.

1. Salmon River (11)                 1-0          55        1

2. Lighthouse Christian           1-0          38        2

3. Dietrich                                  1-0          35        3

4. Garden Valley                       1-0          22        4

5. Deary                                     1-0          5          —

Others receiving votes: Council 4, Carey 2, Horseshoe Bend 2, Kootenai 1, North Gem 1.

Poll voters

David Bashore, Times-News

Jason Carter, KMVT TV

Byron Edelman, Lewiston Tribune

Jason Enes, Blackfoot Morning News

Chase Glorfield, Idaho State Journal

Paul Kingsbury, IdahoSports.com

Paul Lambert, Post Register

Greg Lee, Spokesman-Review

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

Rachel Roberts, Idaho Statesman

John Wustrow, Idaho Press-Tribune 

Our Varsity Extra blog covers all things high school in the Treasure Valley. Get breaking news updates on our Varsity Extra pages on Facebook and Twitter (IDS_VarsityX).

Tagged with: , , , , , , ,
Posted in Varsity Extra